Publikováno 12 March 2019

Uchovatel hodnoty

Co je uchovatel hodnoty

Uchovatel hodnoty je aktivum, které udržuje svou hodnotu, aniž by oslabovala. Zlato a další kovy jsou dobré zásoby hodnoty jako jejich police životy jsou v podstatě věčné, zatímco podléhá zkáze dobrý (například mléko) je špatný zásobu hodnoty kvůli jeho náchylnosti k rozkladu. Úročeným aktivům, například amerických státních dluhopisů (SDD), jsou velmi dobré zásoby hodnotu, neboť úrokové výnosy a jejich hlavní zůstatky se opírají o právní smlouvy.

Poškodí uchovatel hodnoty

Uchování bohatství je klíčovou složkou zdravé ekonomiky, a to zejména při tvorbě měny nebo měnové jednotky. Peníze se spoléhat na to, usnadnit výměnu a zachovat ekonomickou hodnotu jednotlivce či firmy na nahromaděné práce. Měnovou jednotku, která slouží špatně jako uchovatel hodnoty ohrožuje úspory ekonomice a snižuje ochotu obchodovat. To znamená, musí být stanovena důvěryhodným měna pro lidi, aby se zapojily do práce a obchodu.

Drahé kovy

Mnoho ekonomik v celé historii používali zlato, stříbro a jiné drahé kovy jako měny, protože jejich schopnost ukládat hodnoty a jejich relativní snadnosti dopravy, stejně jako snadnost jejich formování do různých nominálních hodnot. Spojené státy byly na zlatý standard, ve kterém byly dolarů vyměnit za měrné hmotnosti zlata, až do roku 1971, kdy prezident Richard Nixon končil dolar směnitelnost dát Federálního rezervního systému větší sílu ovlivnit míru zaměstnanosti a inflaci, mimo jiných důvodů. Od roku 1971, Spojené státy použili fiat měnu , což vláda deklaruje jako zákonné platidlo, ale není vázána na fyzické komodity.

Ostatní uchování hodnot

To, co je považováno za uchovatele hodnoty mohou být výrazně liší mezi národy. Jakákoli fyzická aktiva lze považovat za uchovatel hodnoty za správných okolností, nebo pokud se předpokládá, že základní úroveň poptávky existovat.

Ve většině světových vyspělých ekonomik , místní měnu lze počítat jako uchovatel hodnoty ve všech ale nejhorší scénáře. Stabilní měny, jako je americký dolar, japonský jen, švýcarský frank, a singapurského dolaru posílit jejich domácí ekonomiky výrazně. Nicméně, měna někdy může dostat pod útokem jako uchovatel hodnoty, pokud dojde hyperinflace.

V těchto případech ostatní zásoby hodnoty, jako je zlato, stříbro, nemovitostí a výtvarného umění, prokázaly svou konzistenci v průběhu času. Zejména t on cena zlata se často rychle stoupat v době národního ohrožení nebo když finanční šok zasáhne širší trhy jako poptávka po dalších uznávaných obchodech hodnota roste. Zatímco relativní hodnota těchto položek bude kolísat v průběhu času, mohou být počítat s tím, udržet nějakou hodnotu v téměř každém případě, a to zejména v těch případech, ve kterých uchovatel hodnoty má omezené dodávky, jako je zlato.